Pripravte svoje auto na výlet do hôr

Ísť na lyžovačku do hôr vlastným autom je určite veľmi pohodlné. Či už sa rozhodnete užívať si zimné radovánky v našich Tatrách, rakúskych Alpách alebo dokonca vo vzdialenejších škandinávskych krajinách. No na takýchto dlhých cestách autom, a to najmä v zime, sa môže stať všeličo. Aby ste sa vyhli nepríjemným situáciám ďaleko od domova, mali by ste sa – a hlavne svoje auto – na takúto cestu poriadne pripraviť.

Nevyhnutná prehliadka

Ak sa chystáte do vzdialenejších krajín, servisná prehliadka je nevyhnutná. Predstavte si, že by sa Vaše auto v zahraničí pokazilo. Tie náklady na opravu, či odtiahnutie za to určite nestoja. Obetujte teda svoj čas a auto nechajte prehliadnuť v servise. Budete tak cestovať s omnoho lepším pocitom.

Povinná výbava

Lekárnička, rezervná pneumatika, lano, výstražný trojuholník a podobná výbava by mali byť samozrejmosťou aj na našich cestách. Pred cestou na lyžovačku do zahraničia však skontrolujte, či Vám nič z tohto nechýba. K povinnej výbave pridajte aj zimné pneumatiky. Na ich prezutie budete v zimných mesiacoch upozornení aj pri spomínanej servisnej prehliadke. Ak sa chystáte do extrémnych podmienok, hodia sa Vám aj snehové reťaze. S nimi Vám nehrozí, že zostanete uviaznutí na zasneženej ceste a budete svoje auto musieť nechať odtiahnuť. Ak snehové reťaze príliš neobľubujete, pretože si myslíte, že môžu poškodiť disky kolies, použiť môžete aj kvalitné textilné reťaze. V nepriaznivých poveternostných podmienkach ich jednoduchšie nasadíte. Nezabudnite si pribaliť aj kvalitné rukavice, aby sa Vám na ceste lepšie pracovalo!

Prilepšenie pre pohodlie

Na dlhšie cesty sa určite hodí navigácia. Počas sneženia a potme sa môže ľahko stať, že zablúdite. S navigáciou sa budete cítiť určite bezpečnejšie. Pouvažovať by ste mali aj nad tým, či sa Vám nehodia strešné nosiče. Ak cestujete viacerí a auto je plné, Vaša batožina, lyže a lyžiarska výbava sa dovnútra asi nezmestia. A ak aj áno, cesta nebude taká pohodlná. V tomto prípade sú strešné nosiče a strešné boxy prípadne strešné držiaky vynikajúcim pomocníkom. Ľahko do nich všetko vpracete a v interiéri auta Vám nič nebude prekážať. So servisnou prehliadkou a takouto zimnou výbavou mala byť cesta autom do hôr bezproblémová. Nezabúdajte však jazdiť zodpovedne!

 

FOTO:  © yanlev / Dollar Photo Club

Pridaj komentár