Rýchly zákrok vás zbaví krátkozrakosti už natrvalo

Rozmýšľate nad operáciou, ktorá by vás už natrvalo zbavila krátkozrakosti? V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, aký typ zákroku by bol pre vás najvhodnejší, a vysvetlíme, čo vás počas neho čaká.

Myopia, čiže krátkozrakosť, patrí medzi najčastejšie dioptrické chyby. Oko krátkozrakého človeka je prirodzene dlhšie než oko zdravé, čo spôsobuje, že pri pohľade do diaľky obraz sledovaného predmetu dopadá pred sietnicu, teda pred bod ostrého videnia. Výsledkom je potom rozmazané a neostré videnie predmetov vo vzdialenosti viac ako päť metrov. Typickým prejavom krátkozrakosti je prižmúrenie a privieranie očí, človek sa totiž snaží na rozmazaný predmet v diaľke neustále zaostriť.

Krátkozrakosť sa objavuje u detí

Krátkozrakosť patrí medzi vrodené chyby, negatívne ju však ovplyvňujú aj iné ochorenia rohovky a šošovky, častejšie s ňou bojujú tiež diabetici. Najbežnejšie sa objavuje ešte v detskom veku, prípadne v puberte. Rozsah myopie sa vyjadruje v mínusových dioptriách, na základe ktorých sa potom predpisujú buď dioptrické okuliare, alebo šošovky. Stupeň krátkozrakosti sa zväčša ustáli do 25. roka života, nemusí to však byť pravidlom.

Možností liečby je viacero

Dlho bolo jediným riešením iba nosenie okuliarov, prípadne kontaktných šošoviek. Tie však dioptrickú chybu neodstránia natrvalo, iba ju korigujú. V súčasnosti však existuje viacero rýchlych a bezbolestných riešení, ktoré vás dokážu zbaviť krátkozrakosti do konca života.

Konkrétnu liečebnú metódu určí očný špecialista, a to v závislosti od stupňa dioptrickej chyby. Medzi najbežnejšie zákroky patria refrakčné laserové operácie očí. Pri odstránení krátkozrakosti je možné využiť metódu LASEK, PRK, iLASIK alebo FemtoLASIK. Cieľom všetkých zákrokov je úprava zakrivenej rohovky tak, aby rozmazané predmety začal pacient opäť vidieť ostro a jasne. Medzi najbežnejšie zákroky na Slovensku patrí operácia LASEK, určená je pacientom do -6 dioptrií. Okrem toho sa tiež táto metóda odporúča osobám s príliš tenkou rohovkou.

Najpresnejší je zákrok iLASIK

Medzi najpresnejšie zákroky však patrí jednoznačne operácia iLASIK. Trvá maximálne 15 minút a pre pacienta je úplne bezbolestná s veľmi rýchlym časom hojenia. Jej unikátnosť spočíva najmä v špeciálnej digitálnej 3D mape dioptrickej chyby, ktorá sa vytvorí ešte počas predoperačného vyšetrenia.

Keďže každá rohovka je zakrivená inak, vďaka tomuto „odtlačku“, ktorý obsahuje detailné informácie o oku, je možné vykonať zákrok presne podľa potrieb pacienta. Ako jediný bol tento špeciálny laserový zákrok certifikovaný dokonca vesmírnou agentúrou NASA. Dobrou správou je, že špičkový zákrok je možné podstúpiť už aj na Slovensku, očná klinika Veselý ako jediné pracovisko v našej krajine získalo platné oprávnenie na vykonávanie laserového zákroku iLASIK.

Implantácia novej šošovky

Inou možnosťou odstránenia krátkozrakosti natrvalo je implantácia fakickej šošovky. Ako je jasné z názvu, počas zákroku sa do oka pred vlastnú šošovku pacienta vloží nová vnútroočná šošovka, ktorá v plnom rozsahu nahradí či už okuliare, alebo kontaktné šošovky. Najčastejšie sa tento zákrok využíva u ľudí, ktorých trápi vysoká dioptrická chyba.

Táto umelá šošovka vydrží v ľudskom oku po celý život, obava z výmeny preto nie je na mieste. Podobne ako laserové operácie aj implantácia fakickej šošovky sa vykonáva ambulantne, je bezbolestná a zákrok netrvá viac ako desať minút. Aj napriek vysokej dioptrickej chybe oko človeka dokáže vidieť do diaľky jasne už na druhý deň.

Výmena poškodenej šošovky za novú

Ďalším spôsobom, ako sa už natrvalo zbaviť krátkozrakosti, je pomocou zákroku PRELEX, respektíve FemtoPRELEX. Túto metódu odborníci odporúčajú pacientom, ktorí majú nad 40-45 rokov a ktorých okrem myopie zároveň trápi aj starecká slabozrakosť (presbyopia). Na rozdiel od implantácie fakickej šošovky, kde prirodzená šošovka ostáva na svojom mieste, pri týchto zákrokoch dochádza k odstráneniu pôvodnej a poškodenej šošovky a k jej nahradeniu umelou multifokálnou šošovkou špičkovej kvality.

Obrovskou výhodou tohto zákroku je fakt, že pacient už nikdy nebude potrebovať žiadne okuliare. Multifokálna šošovka totiž dokonale nahradí ľudskú šošovku a zabezpečí tak videnie na všetky tri vzdialenosti. Po zvyšok života už teda nebudete potrebovať okuliare do diaľky, no ani okuliare na čítanie.

Laserom alebo rukou chirurga

Zákrok PRELEX vedie očný chirurg so svojím skalpelom, na druhej strane metóda FemtoPRELEX využíva femtosekundový laser, ktorý dokáže až zo 60 percent nahradiť manuálnu prácu očného chirurga.

Operácia pomocou špeciálneho lasera je k vášmu oku šetrnejšia, keďže laser dokáže bez narušenia povrchu oka rozdeliť poškodenú ľudskú šošovku na množstvo malých častí. Cez minimálny rez tieto časti bezpečne odstráni a vloží aj novú šošovku, aby dokonale zasadla na svoje miesto.

Pre pacienta je tak oproti PRELEXU bezpečnejšia, presnejšia a zároveň aj rýchlejšia. Podobne ako fakické šošovky aj multifokálne šošovky disponujú najlepšou kvalitou na desiatky rokov, do konca života sa tak nemusíte trápiť už so žiadnou výmenou, prípadne starostlivosťou o ne.