Arganový olej je už pomerne rozšíreným prírodným pomocníkom pre dámy, ktoré majú problém s vráskami, suchou pokožkou, poškodenými vlasmi či nechtami, ale využíva sa aj pri kožných problémoch. Viete však, že nie je jedno, odkiaľ si konkrétny olej kúpite? Jeho účinky sa môžu veľmi líšiť od značky k značke.
Marocké zlato, ako ho často prezývajú, si hlavne dámy nevedia vynachváliť. Jeho čisté zloženie, vysoký obsah vitamínu E a mnohých iných látok ako je skvalen či nenasýtené mastné kyseliny, z neho robia doslova zázračný prípravok. Vlasom dodáva silu, regeneruje ich, pokožku chráni a obnovuje poškodené bunky. Výsledky sú na pleti zväčša viditeľné už po pár dňoch používania. Perfektne pôsobí proti vráskam, pretože jednak hydratuje, jednak pomáha tvorbe kolagénu a elastínu, čím sa pokožka stáva opäť pevnou a pružnou, vrásky sa vyhladzujú a sú menej viditeľné. Olej sa dá používať ako sérum, namiesto krému alebo tiež ako vlasová maska.
Arganový olej vzniká pri lisovaní arganových orieškov rastúcich na polopúštnych stromoch v severnom Maroku. Kedysi len v marockých domácnostiach, no dnes už vo veľkých manufaktúrach, kde pracujú prevažne ženy. Vďaka dopytu z celého sveta takto marocké ženy môžu mať prácu a sú emancipované, čo si predtým v Maroku nik nedokázal ani len predstaviť. Lenže výroba takéhoto oleja vôbec nie je ľahká. Poctiví výrobcovia postupujú tak, ako sa postupovalo kedysi: pribudli len veľké oceľové lisy. Oriešky sa zbierajú, musia sa rozbiť ich tvrdé škrupiny, vylúskané sa potom na oceľových lisoch menia na čistý, bio arganový olej a zvyšky vylisovaných orieškov sa používajú ako peelingové zložky do prírodných mydiel, či ako krmivo pre dobytok. Olej sa ničím neriedi, nepridávajú sa farbivá, konzervačné látky ani syntetické zložky. Toto je postup, ktorý zaručuje vysoko kvalitný arganový olej.
Bohužiaľ to však takto nefunguje v každej manufaktúre. Vzácnosť oleja a jeho zložitá príprava zvádza mnohých „podnikavcov“ k podstatne jednoduchšej, no škodlivejšej výrobe. Olej napríklad získavajú chemickou extrakciou, kedy sa podiel účinných látok výrazne znižuje a takýto olej ani nie je prírodný. Alebo sa taktiež k jeho výrobe použijú znehodnotené arganové plody. Vedeli ste, že v Maroku sa pasú stáda kôz, ktoré s obľubou konzumujú práve arganové oriešky? Takto strávené a vylúčené ich potom pracovníci niektorých manufaktúr aj skutočne vyzbierajú a použijú na olej! Ten síce má výživné látky, ale nepríjemne páchne za kozami. Dávajte si na to pozor – kvalitný arganový olej by nikdy nemal takto páchnuť, je to jasný znak nesprávnej výroby!
Hľadajte vždy certifikovanú prírodnú kozmetiku s arganovým olejom. Jedine certifikát (CPK Bio, ECOCERT a podobný) totiž dokáže zaručiť, že olej daného výrobcu bol vyrobený v súlade s prísnymi pravidlami ekologického poľnohospodárstva, z kvalitných prírodných ingrediencií a bez použitia chémie.