Splavovanie riek, obzvlášť tých divokých a naturálnych, sa teší čoraz väčšej obľube. Ak aj Vy patríte k podobným nadšencom a chcete zažiť ten pravý adrenalín na divokej vode, rafting Belá je pre Vás tým pravým. Neveríte? Kto raz zažije, pochopí.
Zopár faktov o Belej
Možno neviete, no rieka Belá je pokračovaním Tichého potoka, pričom vzniká na sútoku Kôprovského potoka aTichého potoka v nadmorskej výške 976 m n. m. Tečie popri Podbanskom, prijíma Kamenistý potok a potok Dovalovec, Račkovú a popri dedinách Pribylina, Vavrišovo, Dovalovo a Liptovský Peter smeruje až do Liptovského Hrádku, kde ústi v nadmorskej výške 629 m n. m. do najdlhšej slovenskej rieky Váh v lokalite zvanej Úšusty.
Rieka Belá sa prvýkrát spomína v listinách Bela IV. pod názvom riullum Feier Potok, čo znamená, že už na konci 13. storočia mala rieka dnešný zemepisný názov. Obsahom názvu Belá je jej divý tok rozbúrenej, do biela spenenej vody. V minulosti rieka veľakrát zmenila tok, v podstate po každej väčšej povodni. Tečie po štrkovom náplavovom kuželi vzniknutom splavovaním hornín z pramennej oblasti. Na tomto kuželi vytvára ramená, meandre a štrkové lavice. Zmena toku rieky býva označovaná ako divočenie rieky.
Divočina na Belej
Belá sa nachádza v severovýchodnej časti regiónu Liptov a pramení priamo pod vrchom Kriváň. Kto túži zažiť rafting v Belej, mal by vedieť, že rieka Belá sa splavuje z Podbanského, od Kokavského mosta až do mesta Liptovský Hrádok. Keďže rafting Belá právom patrí medzi vôbec najkrajšie prírodné splavy na Slovensku, nemali by ste ho obísť ani Vy.
Pripravte sa však na to, že je pomerne náročný, preto sa odporúča iba skúsenejším rafterom, prípadne ho môžete absolvovať za doprovodu sprievodcov. Rieku Belá je najlepšie splavovať na konci jari, kedy sa topí sneh na horách a sú aj výdatnejšie dažde, ideálne na konci apríla a v priebehu mesiaca máj.
Čo robí Belú takou jedinečnou?
Okrem iného aj výnimočný horný úsek Kokavský most – Pribylina. V tomto úseku totiž tečie rieka Belá veľkým spádom a úzkym korytom cez smrekový les. Voda v tomto úseku preteká cez veľké balvany a vytvára vlny a valce, ktoré robia rafting v Belej skutočne veľmi atraktívnym. Záver daného úseku je pri železnom moste, v blízkosti obce Pribylina. Nachádza sa tu mohutný skalný prah, ktorý v čase vysokej hladiny rieky vytvára pozoruhodné vlny. Práve na tomto mieste vzniká aj najviac fotografií rieky, kedže sa nachádza v tesnej blízkosti prístupovej cesty.
Dolný úsek Pribylina – Liptovský Hrádok, t.j. úsek od železného mosta až do Liptovského Hrádku preteká menej zalesneným prostredím. Rieka tu má menší spád a často sa rozlieva do viacerých ramien. Najväčšie vlny na rieke Belá sa však nachádzajú práve tu, nad malou vodnou elektrárňou.
Príprava na rafting v Belej
Počas obdobia, kedy je Belá splavná, je teplota vzduchu i vody pomerne nízka. Nezabudnite si preto zabaliť kvalitné neoprénové topánky, neoprénové nohavice, nepremokavú bundu a termo bielizeň. Rovnako tak je dôležitá prilba a kvalitná vesta, bez nich na divokú rieku veru nechoďte.
Podľa plavebnej vyhlášky, ktorá sa vzťahuje na rieku Belá, je splav možný iba vtedy, keď je výška vodnej hladiny v lokalite Podbanské min. 70 cm a max. 120 cm. Splavovať sa nesmie najvrchnejší úsek od hotela Permon po Kokavský most.
Ak ste sa rozhodli zažiť jedinečný rafting Belá, držíme prsty, aby ste si to užili naplno!
Autorské právo: ammit / 123RF Reklamní fotografie