Zdravotné problémy súvisiace s očami sa týkajú všetkých bez ohľadu na vek. A tak už aj najmenších drobcov môže trápiť krátkozrakosť či iná, menej či viac závažná choroba očí. Často však ani rodičia netušia, aké sú príznaky jednotlivých ochorení, preto je veľmi dôležité naučiť sa rozpoznávať základné symptómy najrozšírenejších detských očných ochorení. Nech sa zakročí čím skôr.
Viete, ktorá choroba očí je u detí najrozšírenejšia a ako sa prejavuje?
Detský zrak a choroby, ktoré ho postihujú
V prvom rade si je treba ujasniť, že choroby zraku rozdeľujeme na dočasné a trvalé. Obzvlášť u detí platí, že čím skôr sa problém odhalí, tým väčšia je šanca na nápravu, prípadne úplné vyliečenie choroby oka. Je však nevyhnutná odborná pomoc a včasná diagnostika. Očný lekár totiž najlepšie posúdi, o aký stupeň ochorenia sa jedná aj akú liečbu je potrebné nasadiť.
Krátkozrakosť
Ide o problémy s pozeraním do diaľky. Možno tu hovoriť o dedičnosti, ale omnoho častejšie sú na vine naše zlozvyky, medzi ktoré patrí dlhé vysedávanie pred počítačom, sledovanie televízie z nevhodnej vzdialenosti a v prehnanom množstve, prípadne čítanie kníh pri nedostatočnom svetle. Toto všetko má za následok oslabenie nášho zraku, ktoré sa neraz prejaví už v detstve. Ak sa to včas nepodchytí, v období puberty dôjde k rapídnemu zhoršeniu zraku.
Príznaky krátkozrakosti
Preto pozorne sledujte Vaše deti. Ak má dieťa nejasné, rozmazané videnie, často žmúri očami a robí to najmä pri zaostrovaní do diaľky, je čas spozornieť. Tiež môže nedostatočne vidieť pri písaní alebo čítaní, obzvlášť ak je kniha či zošit od neho o čosi ďalej. Rovnako tak sa mu zle pozerá na televízor alebo počítač a chce sedieť stále bližšie k nim. Toto všetko sú jasné príznaky, že je dieťa krátkozraké a je najvyšší čas vyhľadať odbornú pomoc. Dobrá očná klinika v Bratislave či kdekoľvek inde na Slovensku je istotne na dosah, a tak na nič nečakajte a neodkladajte riešenie tohto, zdanlivo banálneho očného problému, kým nebude príliš neskoro.
Liečba krátkozrakosti
Tu pomôže iba nosenie okuliarov. Nenechajte sa odradiť, ak Vaše dieťa protestuje, pretože odsúvanie riešenia krátkozrakosti povedie iba k zväčšovaniu dioptrií a väčším ťažkostiam. Staršie deti navyše môžu nosiť aj kontaktné šošovky, ktoré sa odporúčajú zhruba od ôsmeho roku života.
Ak sa detský zrak zhorší natoľko, že je treba nosiť skutočne veľmi vysoké dioptrie, často sa k tomu pridružia aj iné očné choroby, čo si vyžaduje už operáciu očí. Vykonáva sa laserom a do desať rokov veku dieťaťa v anestéze, pričom pri starších deťoch prebieha rovnako ako pri dospelých. To sú však už hraničné riešenia, ktoré sú nevyhnutné v ojedinelých prípadoch.
Uvedomte si, že vždy je šanca zrak vyliečiť, najmä, ak dieťa nosí slabé dioptrie. Musí ich však začať nosiť včas a poctivo. A na to, aby sa to odsledovalo, sme tu my, rodičia.
Autorské právo: kadmy / 123RF Reklamní fotografie