Vývojári a najmä dizajnéri mobilných aplikácií sú v súčasnosti pod veľkým tlakom. Ako prostredníctvom malej obrazovky na mobile zaujať užívateľa natoľko, aby danú mobilnú aplikáciu využíval často. A najmä, aby naňho urobila dobrý dojem. Teda ako vytvoriť vizuálne prostredie aplikácie, aby z nej mal návštevník dobrú užívateľskú skúsenosť. Každým rokom prichádzajú nové trendy ako túto užívateľskú skúsenosť (User Experience – UX) vylepšiť. Tento rok nie je výnimkou, a preto sa spoločne pozrime, čo nové nás v UX čaká.
1. Mikrointerakcie v mobilných aplikáciach
Čo to je mikrointerakcia? Najjednoduchšie si to vysvetlíme na príklade. Drvivá väčšina z nás má Facebook účet a viete, že na rôzne posty viete reagovať malými milými smajlíkmi. Vyjadríte prostredníctvom nich vaše pocity. To sú tie interakcie – váš postreh, vaša spätná väzba. Jedným ťuknutím vás tak užívateľ vie ohodnotiť, a teda aj vaše funkcie v mobilnej aplikácii. Jemu to nezaberie veľa času a vy máte k dispozícii jeho spätnú väzbu. Ľudia majú radi, keď sa o ich názor zaujímate a beriete v úvahu. Preto pri vývoji mobilnej aplikácie zvážte zakomponovanie aj takejto “fičúrky”.
2. Dizajn zameraný na obsah
Jeden hlavný nadpis, dva podnadpisy a 3 obrázky na úvodnej stránke nebude v tomto roku trend. Dizajn, ktorý bude v sebe spájať nielen pekné vizuály, ale aj dobrý a kvalitný obsah, bude v tomto roku žiadaný. Práve táto kombinácia prinesie nielen vašej aplikácii, ale aj webstránke vyššiu návštevnosť a viac výsledkov vo vyhľadávaniach, nakoľko kvalitný obsah je dôležitý aj z hľadiska SEO optimalizácie.
3. Hlasové používateľské rozhranie
To, že dobrá mobilná aplikácia má aj kvalitné UI – User Interface, teda užívateľské rozhranie nie je žiadna novinka. Užívateľ sa musí rýchlo a jednoducho vedieť vo vašej aplikácii zorientovať a získať z nej potrebné informácie. Novinkou v tomto roku sa má stať hlasové používateľské rozhranie. Teda užívateľ mobilnej aplikácie pri šoférovaní vozidla môže zároveň aj hlasom ovládať vašu aplikáciu. Budúcnosť UX teda bude určite zahŕnať aj VUI – Voice User Interface.
4. Rozšírená a virtuálna realita
AR – Augmented Reality či VR – Virtual Reality sú často skloňovanými slovnými spojeniami čo sa týka UX trendov. Na Slovensku zatiaľ nie veľmi využívané avšak vieme sa s nimi stretnúť v niektorých mobilných aplikáciách. Napríklad aplikácia od IKEY, ktorou si z ponuky vyberiete produkt, napr. stoličku a pomocou mobilu si pozriete ako by sa vám táto stolička hodila do vašej kuchyne. Reálne ju v kuchyni nemáte avšak pomocou rozšírenej reality si ju tam prostredníctvom mobilu viete predstaviť.
Máte záujem o vývoj mobilnej aplikácie, ktorá by mala podobné UX prvky ako sme vám popísali? Dajte nám vedieť a spoločne vytvoríme modernú mobilnú aplikáciu so všetkým, čo k tomu patrí.