Časy odkladania peňazí pod vankúš sú dávno minulé. Založenie účtu vás odbremení od starostí o vaše úspory. Navyše sa vám peniaze na účte budú zbierať. Ak máte radi svoje podnikanie, doprajte mu vlastný účet. Pýtate sa, aké máte možnosti? Tu je odpoveď.
Mnohí ľudia veria len sebe, no v oblasti financií to môže byť na škodu. Začnite veriť profesionálom a vytvorte si účet. Bankový účet je takpovediac vaše konto. Je to bankový nástroj, prostredníctvom ktorého získate prehľadnú správu peňazí. V dnešnej dobe aj zamestnávatelia preferujú bezhotovostnú formu vyplácania zárobkov, preto sa bežný účet stáva akousi samozrejmosťou.
Peniaze vždy po ruke
Predsudkom voči účtom stále zostáva fakt, že svoje peniaze nevidíte a je ťažšie sa k ním dostať. Je to však mylný obraz. Vaše finančné prostriedky si môžete nosiť so sebou a to ešte v skladnejšej forme, vo forme platobnej karty. Tou môžete platiť v obchodoch alebo si svoje peniaze vyberiete z bankomatu či priehradky v banke.
Pre koho je účet určený?
Jednoduchá otázka – jednoduchá odpoveď. Účet je určený pre každého. Veď v dnešnej dobe deti tiež podnikajú. Hra na predavača na pieskovisku sa razom za malej pomoci rodičov môže zmeniť na ozajstný biznis. Bolo to tak v prípade Aliny Morsa, ktorá predáva zdravšie lízanky. Tomáš Vejmol, 11-ročný chlapček, si zas privyrobil výrobou sušených jabĺčok.
Existujú dva základné typy účtov:
- účty pre občanov (fyzické osoby);
- účty pre firmy.
Účet pre občanov je určený pre fyzické osoby, ktoré nepodnikajú. Podnikatelia či živnostníci, samotné firmy, neziskové organizácie, bytové družstvá atď. si môžu vyberať z účtov na mieru šitých pre nich.
Ako si založiť podnikateľský účet?
K zriadeniu podnikateľského účtu budete potrebovať o trochu viac dokladov. Okrem občianskeho preukazu si pripravte výpis z Obchodného registra. V prípade, že chcete založiť účet pre podnikateľa ako osobu, budete dokladovať povolenie k podnikateľskej činnosti – živnostenským listom, koncesnou listinou alebo žiadosťou o pridelenie IČO.
Zvykom je zároveň zložiť minimálny vklad. Je to rozdielne od banky k banke. V prípade, že pri zakladaní podnikateľského účtu konáte v mene konateľa, budete potrebovať aj plnú moc na takýto úkon.
Kde si založiť podnikateľský účet?
Na to, aby sa vám nemiešali vaše súkromné a firemné finančné zdroje, je podnikateľský účet ako stvorený. Pri jeho zakladaní nemusíte opustiť vaše obľúbené kreslo, všetko máte na dosah už z pohodlia domova. Podnikateľský účet je možné založiť aj online. Jednoducho vyplníte predvolenú žiadosť. V prípade otázok vám so zakladaním účtu poradia odborníci prostredníctvom telefónu alebo online chatu. Aj to je možnosť, ako si založiť účet určený na podnikanie.
Pre tých konzervatívnejších, ktorí majú radi fyzický kontakt, je tu stále možnosť osobne navštíviť najbližšiu pobočku banky, kde vám váš podnikateľský účet založia.
Čo si pri zakladaní podnikateľského účtu všímať?
Prvou vecou, ktorá vám určite v súvislosti s touto otázkou napadne, sú poplatky. Samozrejme – veď sa pohybujeme vo vodách financií. Najlepší by bol účet pre podnikateľa zadarmo. Prvé poplatky sa objavia už hneď pri zakladaní a vedení účtu. Poplatok za založenie účtu je inkasovaný jednorazovo. Za vedenie účtu budete banke platiť mesačne vopred dohodnutú sumu.
Banka si takisto môže niečo účtovať za prichádzajúce a odchádzajúce platby. Výška poplatku môže byť závislá od prevádzanej sumy, od meny, v ktorej sa prevod uskutočňuje, alebo od počtu takto vykonaných transakcií. Trh však ponúka aj tu možnosť nulových poplatkov.
S poplatkami za vklad a výber je to podobne ako s poplatkami za transakcie. Dopredu si rozumne premyslite, čo si vaše podnikanie vyžaduje viac. Ak realizujete viac vkladov a výberov, poobzerajte sa po účte, ktorý bude v tomto maximálne šetrný.
Existujú ponuky, pri ktorých je výhodné vkladať väčšie množstvo peňazí. Takisto sa častejšie oplatí vyberať vyššie sumy. Rýchlo a bez zbytočných poplatkov vo väčšine prípadov prevediete svoje peniažky medzi účtami v rovnakej banke.
Zúročte si vaše účty
Ako protislužbu za vytvorenie a vedenie podnikateľského účtu vám banky ponúknu odmenu. K vašim prostriedkom vám pripočítajú úrok a vaše konto bude navýšené. Úroková sadzba môže byť pevná alebo pásmová.
Pevná úroková sadzba
V tomto prípade sa váš zostatok na účte vždy zúročí pevne stanoveným percentom. Je teda jedno, koľkými peniazmi disponujete, úrok zostáva vždy rovnaký.
Pásmové úročenie
Pri pásmovom úročení je podstatný váš zostatok na účte. Platí neúmerné pravidlo, že čím väčšie konto máte, tým menší úrok vám banka garantuje.
Ako na tom v skutočnosti ste, si v dnešnej dobe moderných technológií skontrolujete doslova do minúty. Prihláste sa do internet bankingu alebo si overte množstvo peňazí prostredníctvom mobilnej aplikácie.
Za svoju aktivitu budete s podnikateľským účtom vždy odmenení. Odporúčame však porovnať ponuky viacerých bánk a neobmedzovať sa na tradičné bankové domy – skúste využiť aj ponuky nízkonákladových bánk, ktoré ponúkajú v online prostredí mnoho konkurečných výhod. Napríklad aj podnikateľský účet zadarmo. Veď nie nadarmo sa vraví, že kto šetrí, má za tri…